Damernas säsong är över

I söndags åkte Uddevallas damer till Torslanda för en direkt avgörande match om vilka som spelar RFL kommande säsong. Veckan före matchen har bestått i en lång kommunikation lagen emellan om vilket datum matchen skulle kunna spelas och beslutet som landade att spela på söndagen innebar tyvärr för Uddevallas del att flera spelare som varit tongivande och väldigt duktiga under hela säsongen dessvärre tvingades lämna återbud vilket givetvis är lite smolk i bägaren när det hela skall avgöras.

Full trupp eller inte så visar Torslanda att de är numret för stora och är mycket välförtjänta av platsen i RFL! Från föreningens håll kan vi bara ösa lovord över hur våra tjejer har presterat under den gångna säsongen, ni har spelat underbar futsal och visat att Uddevalla återigen är på väg att etablera ett lag i det absoluta toppskiktet av svensk damfutsal och vi ser så mycket fram emot att komma till nästa säsong ännu starkare och mer förberedda än den som just tagit slut.

STORT TACK TJEJER FÖR EN GRYM SÄSONG!!!

(bild på Uddevallas målskytt från matchen, Tilda Dahlin. Matchen vanns av Torslanda med 12-1)

Snabbanslutning